Damon Shaw

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Russia Women 2
Portugal 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 4
Argentina 2
Iran 1
France 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 4
Argentina 2
Iran 1
France 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 4
Argentina 2
Iran 1
France 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 4
Argentina 2
Iran 1
France 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2