Damon Shaw

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 2
Russia 1
Spain 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Portugal 4
Russia 3
Russia Women 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Landry Ngala (FRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
France 5
Iran 1
Spain 3
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Darika Peanpailun (THA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 4
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 4
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 4
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 4
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Morocco 4
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 1
Massimiliano Neri (ITA) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2