Cihan Özcan

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 1
Kazakhstan 2
Russia 4
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Maulana Buanamade (MOZ) 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
France 3
Iran 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
France 3
Iran 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Landry Ngala (FRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
France 3
Iran 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2