Diego Fernando Morales Carvajal

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 4
Spain 1
Kazakhstan 5
Slovenia 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Portugal Women Team 1
Spain 5
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Russia Women 3
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Russia Women 3
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Russia Women 3
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5