Yannis Mostrios

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 3
Brazil Women Under 20 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 3
Brazil Women Under 20 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1