Mark Potter

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Santiago Elias (ARG) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Russia 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Santiago Elias (ARG) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Russia 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Japan Under 20 1
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Japan Under 20 1
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1