Adrian Tamplin

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 3
Portugal 1
Spain 4
Thailand 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 3

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1