Adrian Tamplin

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2