Hoai Thanh Pham

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Thailand 3
Japan Under 20 2
Spain Under 19 4
Spain Women 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Argentina 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Argentina 1
Portugal 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 2
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Budstar FSF (UKR) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 3
Iran 4
Portugal 5
Iran Women 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5