Raphael Reynaud

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 4
Portugal 3
Spain Under 19 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 1
Iran 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 1
Iran 4
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Landry Ngala (FRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2