Michael Skubala

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 3
Poland 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Kazakhstan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Kazakhstan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Kazakhstan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Kazakhstan 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 1
Japan 4
Portugal 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 1
Japan 4
Portugal 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 1
Japan 4
Portugal 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 1
Japan 4
Portugal 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 4
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 4
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 4
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 4
Spain 3
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Andrés Sanz (ESP) 3

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2