Nuno Lázaro

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Pierre Jacky 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Thailand 1
Iran 3
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Thailand 1
Iran 3
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Djony Mendes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Djony Mendes (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3