Jean-Pierre Sabani

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
France 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Landry Ngala (FRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Landry Ngala (FRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2