Jean-Pierre Sabani

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 1
France 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Landry Ngala (FRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Landry Ngala (FRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 1