Andrey Petrov

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 1
Russia Women 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Andrey Yudin (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Argentina 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Massimiliano Neri (ITA) 4
Alexander Ratych (UKR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Budstar FSF (UKR) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4