Zoltán Drucskó

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
France 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Portugal 5
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Portugal 5
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4