Guillermo Graña

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 2
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 1
Portugal 5
Spain Under 19 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 1
Portugal 5
Spain Under 19 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 1
Portugal 5
Spain Under 19 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 4
Argentina Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 4
Argentina Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 4
Argentina Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5