Luis Diego Silva

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2
Russia 1
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1