Luis Diego Silva

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 4
Iran 1
Russia 3
Spain 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Italy 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Christian Meloni (ARG) 1
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Leoas Da Serra (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1