Marcelo Rodrígues

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Brazil Women 5
France 3
Poland 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 4
Kazakhstan 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3