Shahrzad Mozafar

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Pham Minh Giang (VIE) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3