Emil Aliev

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Iran 2
Portugal 3
Russia 4
Spain Under 19 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 1
Iran 4
Japan 2
Russia 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 1
Iran 4
Japan 2
Russia 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1