Xavier De La Rosa

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Russia Women 1
Brazil Women Under 20 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 1
Portugal Women Team 4
Russia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 1
Portugal Women Team 4
Russia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 1
Portugal Women Team 4
Russia 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Andrey Yudin (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Xande Melo 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Andrey Yudin (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Xande Melo 5

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Andrey Yudin (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Xande Melo 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3