Xavier De La Rosa

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Japan 1
Portugal Women Team 4
Russia 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Vic Hermans 1
Xande Melo 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 1
Slovenia 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Hernán Basile (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 2
Japan Under 20 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Russia Women 1
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Russia Women 1
Brazil Women Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Russia Women 1
Brazil Women Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4