Artur Shketov

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 2
Russia 4
Spain 3
Spain Under 19 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Cristiane de Souza (BRA) 1
Massimiliano Neri (ITA) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Budstar FSF (UKR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1