Jesús Velasco

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 1
Spain 4
Argentina 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 3
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4