Sergey Kozlov

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Spain 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Spain 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Spain 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Spain 5
Iran 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Mika Eguchi (JPN) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 4
Alexander Ratych (UKR) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4