Semen N. Andreev

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Iran 2
Portugal 3
Russia 4
Spain Under 19 1

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 1
Portugal 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1