Matija Đulvat

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Iran 2
Iran Women 3
Portugal 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 4
Japan Under 20 1
Portugal 3
Spain Under 19 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 4
Japan Under 20 1
Portugal 3
Spain Under 19 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 4
Japan Under 20 1
Portugal 3
Spain Under 19 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Budstar FSF (UKR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2