Bruno Fuzeiro

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 2
Portugal Women Team 1
Russia 4
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 2
Portugal Women Team 1
Russia 4
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 2
Portugal Women Team 1
Russia 4
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 2
Portugal Women Team 1
Russia 4
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5
Xande Melo 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 1
Spain 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 1
Spain 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 1
Spain 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 1
Spain 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2