Diego Provenzano

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 3
Argentina 4
France 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Iran 2
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Iran 2
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Iran 2
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Iran 2
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Iran 2
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 5
Venezuela 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Deives Moraes (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2