Mark Borg

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 1
Argentina 2
Iran 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Under 20 2
Italy 3
Russia 1
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Under 20 2
Italy 3
Russia 1
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2