Adrian Tamplin

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Iran 3
Ukraine 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 2
Iran 3
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Yushi Sekiguchi (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 2