Silvia Vinditti

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 1
Portugal 5
Iran Women 2
Portugal Women Under 18 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Spain 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Spain 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Spain 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Spain 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Spain 1
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Maulana Buanamade (MOZ) 3
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Argentina 2
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Argentina 2
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 1
Spain Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 1
Spain Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 1
Spain Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 1
Spain Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Portugal 1
Spain Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 2
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 4
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5