Flavio Monteiro Do Amaral

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
SL Benfica (Portugal) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 2
Portugal 3
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Djony Mendes (BRA) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3